Ciechanowskie „Spotkania ze średniowieczem” zdają się być już stałą imprezą tego miasta. W sobotę 4. września 2010r., po raz szósty błonia pod zamkiem książąt mazowieckich w Ciechanowie za sprawą organizatorów imprezy ― Muzeum Szlachty Mazowieckiej oraz Grupy Wojów „Arcona” ― zostały „przeniesione” w historię o ponad 1000 lat. Pojawiły się makiety dawnych kramów kupieckich i rzemieślniczych oraz rekonstrukcja obozu rycerskiego. Można było poobserwować jak pracuje kowal wykuwający groty strzał i miecze, jak wyplatano powrozy, tkano płótna, jak powstają malowane ikony, albo drukowanie stron ksiąg metodami z epoki Gutenberga. Można było także wytoczyć naczynie na kole garncarskim, albo podczas zwiedzania namiotów wojów ― nie tylko obejrzeć i wypróbować ich uzbrojenie, ale także posmakować specjałów średniowiecznej kuchni.
Kupcy zachwalali i oferowali ceramikę, miody, biżuterię, akcesoria rycerskie, drobne historyczne suweniry, a nawet zioła.
W imprezie wzięły udział grupy rekonstrukcyjne z Polski i Białorusi.
Stoczono walki piechoty rycerskiej ― Słowian z Wikingami, stłumiono bunt Masława, a na koniec dnia rycerze konno w turnieju potykali się na miecze i kruszyli kopie o rękę pięknej córki ciechanowskiego kasztelana.
Nie zabrakło dodatkowych atrakcji ― można było posłuchać koncertu muzyki dawnej w wykonaniu zespołów Radnyna z Pruszcza i Stary Olsa z Białorusi.
Mieszkańcy grodu Ciecha oraz tłumnie przybyli turyści mogli tego dnia poznać tajniki życia z odległej epoki i mile spędzić czas wraz rodzinami. Ciechanów zaprasza na kolejne spotkania ze średniowieczem w najbliższych latach.

Tomasz Ulatowski