Wręcz sztandarowym wydarzeniem dla pobliskiej mi Mławy jest, wpisana już do kalendarza stałych imprez tej miejscowości, rekonstrukcja bitwy mławskiej z 1939r. Przedsięwzięcie odbywa się w ostatni weekend sierpnia. Najpierw w piątek na ulicach miasta z olbrzymim zaangażowaniem odtwarzana jest przez ponad setkę miejscowych „aktorów” inscenizacja nalotu bombowego, zaś następnego dnia ― bitwa w rejonie pobliskich Uniszek Zawadzkich (przy trasie krajowej E-7). Zwłaszcza to ostatnie wydarzenie przyciąga wielu widzów. Szacuje się, że w bieżącym ― 2010. roku, rekonstrukcję działań militarnych sprzed ponad 70-ciu lat obejrzało ok. 40 tysięcy widzów, a aktywnie uczestniczyło 200 członków żołnierskich grup rekonstrukcyjnych.
Bitwa pod Mławą rozegrała się w dniach 1-3 września 1939 roku. Była jedną z pierwszych w kampanii wrześniowej II wojny światowej. Walczącymi między sobą siłami były polska Armia Modlin dowodzona przez gen. Emila Krukowicza-Przedrzymirskiego oraz niemiecka 3-cia Armia pod dowództwem gen. Georga von Küchlera.
Mławskie inscenizacje to nie tylko atrakcja turystyczno-historyczna, ale także upamiętnienie ofiar tamtego września ― 864 poległych żołnierzy oraz ofiar cywilnej ludności.